Bleskem zasažená

28. března 2016 v 23:20 | Raven |  Kapitola druhá
A dám ti poklady temnoty a skryté zásoby z úkrytů, abys poznal, že jsem to já, Hospodin, který tě povolávám jménem, Bůh Izraele. Iz 45, 3 (CSP)

Některé věci jsou nádherné takovým způsobem, až se jich ani nechcete dotknout - jako ta zahrádka v Krasoňově po cestě ke K-ovým do shromáždění. Za žlutým drátěným plotem, pod středně vzrostlými jabloněmi, které jsou sice plné pupenů, ale nekvetou ještě - tam na tom místě se někdy během Velikonoc otevřela země a vydala své poklady, které už asi rok skrývala. Prý se to děje zpravidla v pátek dopoledne.

Pestrá mozaika sněženek, krokusů a petrklíčů, prvosenek, talovínů, čemeřice a občasných zelených růžků budoucích narcisů a irisů. Jinak na trávníku není volného mísa, kam by se snad dalo šlápnout, ohnout záda a přiblížit obličej k té nádheře.

A já bych asi ani nechtěla tak blízko. Pohled z dálky totiž přidává celému obrazu rám: nebe tak modré, až se srdce svírá napůl hořce a napůl radostí, a oči, přivyklé náporu uplakané šedi minulých dnů, mžourají a mrkají, aby se pak otevřely do široka tak, aby se do nich vešlo co nejvíc jiskřivé nálady.

Jarní poslové tedy vstali z hlíny a nebe odkulilo mraky jak náhrobní kámen. Co vlastně vidím, je jeden velký poutač, přísilniční billboard, plakát. Reklama na vzkříšení. Chtěla bych si ji v sobě nechat napořád. Moje srdce už moc dlouho prahne po světle. Po nebi, které svou jasnou barvou proklamuje, že slunce dnes bude mít sílu - a budou se dít věci.
To slunce trochu prosvítá do mé temnoty uvnitř a lechtá myšlenku, která tam bydlí od té doby, co jí T. vyslovil při velkopátečním kázání: "Bůh už jedná." Už jedná v mé temnotě, jako probouzel cibulky a kořínky květin, a to dávno před tím, než jejich něžnobarevné hlavy protkaly trávník před cizím domem.

Chtěla bych konečně taky prorazit hlavou hlínu. Vykvést. Nechť má temnota září jako den, už brzo.


Ani tma před tebou není temná, noc ti svítí jako den, temnota jako světlo. Ž 139, 12 (CSP)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 cloverdee cloverdee | 18. dubna 2016 v 0:07 | Reagovat

Už brzy.
Samozřejmě.

2 V V | Web | 8. června 2016 v 21:55 | Reagovat

"Už jedná v mé temnotě, jako probouzel cibulky a kořínky květin, a to dávno před tím, než jejich něžnobarevné hlavy protkaly trávník před cizím domem."

Mám docela omezenou zásobu slov. Vylezlo ze mě jen "To je tak fajně napsané!"
Je to takové jarní a osvěžující. A já si to čtu upocená a 8. června.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklamaxdollfacex.deviantart.com

iheartjrock.deviantart.com
purgatori.deviantart.com