Nedoporučená literatůra

17. dubna 2012 v 0:39 | Raven |  Havraní krákání
Já vím, že si nemám na co naříkat. Však se k tomuhle schylovalo celých těch sedm (a půl) let gymplu, měla jsem tedy stejně dlouho na to, abych to pochopila a vzala kramle, dokud byl čas. Takže teď je čas přestat fňukat, sebrat se a postavit se čelem té maturitě ze základů.

A nejenom tenhle bič jsem si upletla sama na sebe. Jako malou pomstičku za to, že jsem si na maturitní seznam četby zapsala knihu, kterou jsem tou dobou neměla přečtenou, vyloupl se z Šotolova románu Tovaryšstvo Ježíšovo velmi rafinovaný způsob mučení mé ubohé dušičky. A protože se seznam už změnit nedá, musila jsem vytrpět přes dvě stě padesát stránek bestiálního děje, kde jedna skupinu parchantů a jedna skupina ještě větších parchantů vykořisťuje skupinku lidí, kteří jsou naivní jako králíčci zjara a vykořisťovat se nechají. A když náhodou vykvete nějaký pozitivní cit, autor "nips it in the bud" (abych si procvičila ty idiomy). Takže se mi zvedá žaludek z děje a z jezuitů a z rekatolizace. Naboženství, které je náboženstvím pouze formálně, Bůh je nahrazen hrozící loutkou, která šťouchá do vzduchu zrovna tam, kam páterové potřebují. Touha po penězích a statusu, bezohlednost, vymýcení všeho, co není z Říma, luteráni, bratříci, pohanství. Obrací se mi kufr nad tou kostřičkou náboženství bez lásky, pochopení, přátelství, milosrdenství, která je vycpaná plesnivějící slámou slepé poslušnosti. Vojtěch Had je mrtvola. Politická mrtvola. Horší, jak rytíř Hynek z Michle. Ale to už bychom zase byli v Blaníku...

Takže, pokud si nechcete dělat něco zlého, nečtěte to. Tedy... ono to není špatně napsané, po stránce jazykové, formální, umělecké je to kniha dobrá. Jenom se nemůžu rozhodnout, jestli se mi víc špatně dělalo z osudu Kateřiny Horowitzové nebo tady z Marie Maxmiliány. Až pojedu do Košumberka na kontrolu, asi mi bude hůř než obvykle.

Po dočtení jsem se cítila zralá na to, abych si znova pustila Tangled (jen tak mimochodem, český dabing je zoufalý - je to sice lepší, než český dabing Pána Prstenů, ale stejně). V Tangled je sice růžová princezna, ale popravdě, mohla by být ještě tisíckrát růžovější a stále by to bylo lepší než zástup černočerných jezuitů.

A navíc mlátit někoho pánvičkou po hlavě, to byl vždycky můj ideál. (Nejsem infantilní. Jenom vyčerpaná. A tenhle pohádkový animák nelze nemilovat. Just sayin'. - Mandy Moore: When will my life begin? Díky této písničce už vím, jak se anglicky napíše břochomluvectví. Vyslovit to neumím.)

Je to nádherně naanimované. Takovou sympatickou dvojici abyste pohledali. Což mi připomíná: Podezřele velká část mých mužských přátel na facebooku neustále sdílejí krásné fotky krásných zrzek (se svými "šťavnatými" komentáři) a co jsem se dohadovala s mými drahými souputnicemi, ani jedné z nás to zrovna dvakrát nelichotí. Už si jenom radíme, kde máme sehnat tak velký papírový pytlík, aby se nám do něj vešla celá hlava. Padly i jiné návrhy, jak se s přicházejícím poklesem sebehodnocení vypořádat, ale protože se nehodlám na nic barvit, domalovávat si mým devíti obličejovým pihám ještě nějaké nebo si na obličej lepit cizí fotku, mám asi smůlu. Tritter to sper (Persilem), mě je úplně ukradené, že se svou myší hnědí neodpovídám současnému trendu krásy, ale, zatraceně, každému svůj vkus necpu den co den.

Ale mohla bych začít. Začněmež třeba s takovým... Eug... dobrá, ušetřím vás jakéhokoliv dalšího vtipkování ohledně kreslených postaviček.

A místo naučení se dějepisné otázky číslo sedmadvacet jsem si brousila angličtinu na Lord of the Rings behind scenes.
Sežerte mě.

Pařát a klof,

P. S. nečetla jsem si to po sobě. Můj pokoj vypadá jako po výbuchu továrny na papír (až budu příště na střední, připomeňte mi, že sešity jsou lepší než jednotlivé papíry a že psát si celé čtyři roky biologie je blbost, blbost, blbost a mrhání stromy). A to nemluvím o oblečení, prázdných hrníčcích...
jestli tedy chci mít kde spát, budu s tím muset ještě něco udělat...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Iswida Iswida | 17. dubna 2012 v 19:58 | Reagovat

Já hlavně doufám, že si Kateřinu Horovitzovou nevytáhnu u maturity, podle mě jsou tohle věci, o kterých se nemá mluvit. Přečíst, to ano, a vypořádat se s tím, ale hlavně ne to rozebírat před maturitní komisí. Sama nevím, proč jsem si to vybrala (určitě v tom hrála určitou roli narcistická láska ke jménu Kateřina). Tovaryšstvo Ježíšovo se mi zatím nějak vyhnulo, ale vzhledem k mému odporu k círvkím (nic proti víře, všechno proti demagogii) bych ho možná ztrávila líp.

S těma zrzkama mi taky lezou krkem. Ale jenom trochu. Ony se mi totiž taky hrozně líbí, dokonce i trochu pocitu méněcennosti si kvůli tomu pohledu ráda vytrpím. Co se týče barvy vlasů... to co máš ty, to není myší hněď. To jsou krásné, tmavé vlasy. Abych dosáhla tvé barvy, musím se barvit. Jediný argument pro mou přirozenou barvu vlasů je, že stejnou barvu má Ciri (ze Zaklínače :-P - začínám být lehce posedlá fantasy...), totiž šedou.

2 Raven Raven | Web | 17. dubna 2012 v 20:13 | Reagovat

Taky bych si Kateřinu Horowitzovou nechtěla vytáhnout, mám na to velmi podobný názor jako ty. Ale je fakt, že mám ze svého seznamu vytipované i další knížky, které bych si ani za nic nechtěla vytáhnout. Třeba Máj nebo Divou Báru. (Divou Báru částečně kvůli tomu, že naprosto fanaticky nesnáším.)

Mám také ráda pohled na zrzavé lidi, jsou krásně výjimeční, ti přírodní mívají krásnou barvu pleti, ale pro všechno na světě: Všeho moc škodí! :)))

Šedé vlasy jsou krásné. Naštěstí podle genů možná nebudu muset čekat dlouho. Ani na bílé. :P

3 Andy Andy | Web | 18. dubna 2012 v 16:21 | Reagovat

Koukám, žes tu povinnou četbu vzala tak nějak dost zvědavým způsobem. No, vidíš, ne vždy se to vyplatí. A doufám žes nenarazila na Ginsberga, protože si nedokážu představit, jak to čteš :D

A na tohle musím zareagovat :) Zrzky jsou krásné, jakožto klukovi se mi jich většina moc líbí. Přesto, pokud tě mohu uklidnit, co se reálu týče, v pomyslné skupině nejhezčích holek co jsem kdy poznal jsou zrzky spíše v menšině :) A navíc je to dáno tim, že u nás ve střední Evropě jich je méně a o to jsou víc lákavější. Severněji od nás je zrzatá naprosto nudná obdoba naší běžné tmavoslámové barvy :)

4 Raven Raven | Web | 18. dubna 2012 v 18:07 | Reagovat

Jep. A zvědavost zabila kočku.

à propos, já proti zrzavým lidem nic nemám (ani můj článek ne). Taktéž se mi líbí, jak vypadají (někdy to bývá cuteness overload), spíš mě rozčiluje to zlehka bezohledné chování mých fb přátel, víš? :))

5 Muškát Muškát | 19. dubna 2012 v 9:23 | Reagovat

Ahojda... zrzavé krásky jsou virtuální nebo retušované :) To pro tebe, a jiná reálná děvčata není konkurence. ;) Barva tvých vlasů je super a ... ... ... no nechci dostat pánvičkou :p

Pane jo... ta kniha musela být zážitek asi jako když já jsem dokoukal exorcistu. Byl jsem spocenej jak myš a od půlky jsem se modlil ať už to skončí :D. (kolegové chtěli můj názor křesťana). Takže myslím že tě trochu chápu. :)
Přeju jako obvykle spoustu sil a ať to dokončování školy zvládneš.

6 Keneu Keneu | 17. května 2012 v 8:47 | Reagovat

A viděla jsi Tangled ever after? Asi šestiminutové oficiální pokračování?

Drž se 8+)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklamaxdollfacex.deviantart.com

iheartjrock.deviantart.com
purgatori.deviantart.com